Kişisel Yazılar

Mandela Etkisi Nedir?

 

Yakın zamanda gündeme gelen bu konu ilk duyulduğunda herkesi şaşırtmıştı. Çok ilginç karşıladığım bu konu beynimizin apaçık bize oyun oynadığını sergilemekteydi. Beyin algılıyor ama anlama safhasında beyin anlanan şeyi başka bir yoruma çevirip kazıtıyor hafızaya. Ve bir gün biz bu görsele bakınca veya sesi dinleyince ve aslının nasıl olduğunu öğrenince şaşkına dönüyoruz. Peki bu Mandela Etkisi’de nereden çıktı?

Bu olay Nelson Mandela’nın 80’li yıllarda hapisteyken ölme efsanesinden geliyor. 2013 yılının sonlarında kaybettiğimiz Mandela’nın ölüm haberi birçok kişiyi üzerken aslında milyonlarca kişiyi de şok etmiş “Yahu bu adam 80’lerde ölmemiş miydi?” algısı oluşmuştu. Yani aslında yıllardır yaşayan Nelson Mandela gibi değerli bir insan dünya nüfusunun çoğu tarafından 1980’li yıllarda hapishanede ölmüş olarak kabul ediliyordu. Bu ve benzeri olaylara da Mandela Etkisi denildi. İşte onlardan bazıları;

 

Var sanılan Mickey Mause’un pantolon askısı aslında yoktu. 🙂

Sevgili Tolga Abi’mizin sunduğu Hugo adlı programda herkesin dillendirdiği o küfür aslın edilmemişti.

Pikaçu’nun kuyruğunun ucunda siyah bir kısım vardı değil mi? Maalesef, yoktu. 🙂

 

Star Wars’ta “Luke, I’m your father” diye bir replik yok, o sahnede aslında “No, I’m your father” deniyor.

 

 

 Volkswagen’in logosunda iki V arasında bir çizgi varmış. Pek çok insan ise logoyu ilk fotoğraftaki gibi düşünüyor.

Monopoly logosundaki adamın gözünde bir mercek olduğunu iddia edenler var aynı ben gibi ama logodaki adamın gözünde hiçbir zaman bir mercek olmamış.

Temel Reis’in tek kolu dövmeli değilmiş. Her iki kolunda da aynı dövmeden mevcutmuş.

 

Yazar Hakkında

Serkan USTA

Yorum bırakın