Kişisel Yazılar

Nerde O Eski TV Yarışma Programları #1

 1. Şahane Pazar

  İnsanların en büyük eğlencesinin televizyon olduğu dönemde, Şahane Pazar 1993 yılında yayınlanmaya başladı. Başarılı bir reyting grafiği ortaya koyan bu eğlence programı uzun yıllar aralıksız devam etti.

 2. Evet Hayır

  80’lerin nostaljik öğelerinden Evet & Hayır. Erkan Yolaç sorularıyla yarışmacılara evet veya hayır dedirtmeye çalıştırırdı.

 3. Çarkıfelek

  Çarkıfelek ilk olarak 1975 yılında hem ABD’de NBC kanalında hem de Türkiye’de TRT 1’de yayın hayatına başladı.

  Güner Ümit’ten tutunda Halit Kıvanç’a kadar tahmin bile edemeyeceğiniz ünlüler sundu. Tabii yarışmayı, Mehmet Ali Erbil kadar uzun soluklu sunan kimse yok dediğinizi duyar gibiyiz. Ama Mehmet Ali haricinde 11 kişi daha o çarkın başına geçti. Bu isimler, Güner Ümit, Tarık Tarcan, Halit Kıvanç, Yıldo, Muazzez Ersoy, Tuğba Özay, Emel Müftüoğlu&Deniz Seki, Arto, Hamdi Alkan, Petek Dinçöz, İlker Ayrık ve Mehmet Ali Erbil.

 4. Adam Olacak Çocuk

  Adam Olacak Çocuk (8 Ekim, 1988 – 6 Aralık, 1998) yılları arasında Barış Manço’nun sunduğu 7’den 77’ye adlı programın içinde (12-15 dakika) yer alan, Manço’nun her hafta yaklaşık 5-6 çocuğu sahneye çıkartıp soru sorması ve şarkı söyletmesi ile programda yer alan bölümdür. Sorulan sorular genelde “Araba da hangi koltuğa oturuyorsun?, Kahvaltı da ne yiyiyorsun? vb.” sorular çocuk şarkıya başlamadan önce sorulur. Bu soruları, alışkanlıklarla ilgili sohbet takip etmektedir

 5. Çocuktan Al Haberi

  Çocuktan Al Haberi televizyon yarışma programı. İlk olarak 1998 yılında Berna Laçin’nin sunumunda Kanal D’de yayınlandı. 2007 yılında Fox Tv’de Berna Laçin sunumunda yeniden yayınlanan yarışma 2. bölüm sonunda yayından kaldırıldı. 2009’da ise Bergüzarla Çocuktan Al Haberi adıyla Bergüzar Korel’in sunumuyla Star Tv’de yayınlandı. 2011 yılında Açelya Akkoyun’nun sunumuyla Atv’de yayınlandı. 3 Aralık 2016 tarihinden itibaren Show Tv’de Evrim Akın’ın sunumu ile tekrar yayınlanmaya başladı.

  Yarışma, 3 yarışmacının 9 çocuğa yöneltilen sorulara çocukların ne cevap verdiğini tahmin etmeleri üzerine olup; program, yaşları 3 ile 5 arasında değişen çocuklardan alınacak eğlenceli cevaplarla izleyiciyi eğlendirmeyi hedeflenmektedir.

 6. Biri Bizi Gözetliyor

  Türkiye’de ve dünyada fenomen olan bir reality yarışma. Bu yarışmada, farklı özellikteki yarışmacılar 100 gün boyunca bir eve toplanarak onları seyreden seyircilerin ilgisini çekmeye ve ortaya koyulan ödülü elde etmeye çalışırlar.

 7. Gelinim Olur Musun?

  Bir döneme damga vuran evlilik programlarının yarattığı en büyük fenomen ‘Semra Kaynana’ olarak nam salan Semra Yücel, evliliğine karşı çıktığı oğlu Ata ve Ata’nın büyük aşkı Sinem…

 8. Serdar Ortaç’la Hep Beraber

  Sunumunu program adından belli olan Serdar Ortaç yapmıştır. “Serdar Ortaç’la Hep Beraber”de yarışmacılara puanları bildikleri şarkılar kazandırıyordu.

 9. Passaparola

  Çok da eski “nostalji” sayılamayacak bir yarışma aslında ama yine de evde ailecek bi şeyler izlenilen dönemlerin son demlerine denk gelmişti.

 10. Bir Kelime Bir İşlem

  TRT tarafından 27 yıldır yayınlanan zeka ve bilgi tabanlı yarışma programıdır.

  Yarışmada yarışmacılara bir kelime, bir de işlem sorusu sorulmaktadır. Kelime sorusunda yarışmacılara 8 tane harf verilmekte, yarışmacılar da bu harfleri ve bir de joker harfi kullanarak kelime türetmeye çalışmaktadır. En fazla harfli kelimeyi bulan yarışmacı harf sayısı kadar puan kazanmaktadır.

  İşlem sorusunda ise yarışmacılara 6 tane rakam ile bir hedef sayı verilmektedir. Yarışmacılardan beklenen, verilen 6 rakamı dört işlem ile kullanarak hedef sayıya yaklaşmaya çalışmalarıdır. En fazla yaklaşan yarışmacı puan kazanmaktadır.

  Programı son olarak tıyatrocu Levent Ülgen tarafından sunmuştur. Yapılan işlemlerin ve bulunan kelimelerin doğruluğu jüri tarafından kontrol edilmektedir.

Yazar Hakkında

Serkan USTA

Yorum bırakın